שליטה על כעסים אצל ילדים

התמודדות עם ילד כועס היא מצב מאתגר, אך התמודדות עם ילד כועס שלנו מאתגרת אותנו הרבה יותר מסיבות מגוונות. רבים מאתנו חשים שאנו עומדים למבחן בפני המשפחה והחברה הן מבחינת העובדה שילדינו מהווים סוג של מראה למי שאנו כהורים ואיך שחינכנו אותם, וגם מבחינת השאלה איך אנו מתמודדים עם פרצי הכעס של ילדינו. שליטה על כעסים אצל ילדים אינה דבר מובן מאליו לרובנו ויש ללמוד כיצד לעשות זאת.

היות וילדינו מהווים עבורנו סוג של מראה, עלינו לשאול את עצמנו איזו דוגמא אנו מהווים עבורם? כיצד אנו מבטאים כעס? כמה אנו מצליחים לשלוט בכעסינו ולהגיב ממקום שקול, ואם יש מה לתקן מה אנו דורשים מילדינו?

פעולות שליטה על כעסים

ילדים השרויים בהתקף זעם עשויים להיות תוקפניים פיזית כלפי עצמם וכלפי זולתם. החל מהשתטחות על הרצפה תוך כדי בכי וצעקות והמשך בהכאת הוריהם, אחיהם או חבריהם. כאן תפקידנו להיכנס לתמונה כהורים או כמטפלים ולבחור פעולות שליטה על כעסים אצל הילדים הזועמים, דבר שיקל עליהם מאד בהמשך הדרך.

ניתן להשיג שליטה על כעסים אצל ילדים במספר דרכים עוד בטרם פנינו לעזרה מקצועית. בראש ובראשונה יש לתת מקום ולגיטימציה לכעסו של הילד, לומר לו שמותר לכעוס ולעודד אותו להביע את כעסו במלים. חשוב להסביר לו את ההבדל בין כעס, מוצדק ככל שיהיה לבין תוקפנות שהיא התנהגות לא מקובלת. התמודדות עדינה ומכילה עם כעסו של הילד מרגיעה אותו ומאפשרת לו לבחון את העובדות יותר לעומק ולא מתוך סערה של התקף זעם.

טיפול שליטה על כעסים

לעיתים ההורים מרגישים קצת אבודים בהתמודדות מול ילדיהם וחשים שהם זקוקים לעזרה. כאן המקום לומר שיש הרבה מה לעשות בנדון, ישנן דרכים מגוונות להתמודדות וגם שיטות טיפול שליטה על כעסים בילדים.

פעולות להרגעת הילד הכעוס בהן תוכלו לנקוט בבית באופן עצמאי כוללות הרגעה פיזית, בין על ידי הסדרת הנשימה בעזרת תרגילי נשימה הכוללים שאיפה ונשיפה איטיות תוך ספירה, שינוי טמפרטורת הגוף על ידי שטיפת פנים למשל, או לחלופין הוצאת אנרגיה בפעילות גופנית שמפרקת את תחושת הכעס ומפנה מקום ללאות מפויסת.

בנוסף, קיימות כמובן שיטות טיפול בכעסים המבוצעות על ידי אנשי מקצוע בתחום, אשר הוכיחו את עצמן ונמצאו יעילות במקרים רבים:

טיפול בגישה פסיכודינמית המיועד לילדים ונוער המוגדר כטיפול רגשי שעוסק בהתמודדות עם חוויות קודמות שהיו מלוות בתחושות שליליות, אך השיטה המומלצת יותר לילדים הינה טיפול קוגניטיבי התנהגותי שמטרתו לסייע לילד להבין מתי ומדוע נתקף במחשבות שליליות המעוררות את כעסו וכיצד יוכל להתמודד איתן.

שליטה על כעסים אצל ילדים, מאתגרת ככל שתהיה, הינה ברת השגה ומניבה תוצאות חיוביות. חשוב, כאמור לזכור, שאנו כהורים מהווים דוגמא אישית גם בשעת כעס וגם בשעת רצון, ובמקרים בהם לא הצלחנו לפתור את הבעיה בכוחות עצמנו כדאי תמיד לפנות למטפלים מקצועיים. 

דילוג לתוכן