סוגי הפרעות אכילה והטיפול בהם

העולם הנפשי של האדם הוא מורכב ביותר. לא תמיד ניתן לדעת בבירור מהו המקור של הפרעות אכילה, למרות שיש נתוני רקע רבים המשותפים לרבים ורבות מהסובלות (ולמרות שלא מקובל לדבר על כך הרבה – גם גברים סובלים מדימוי גוף נמוך, זו לא בעיה הבלעדית אך ורק לנשים).

סוגי הפרעות אכילה ומקורותיהן

ספר האבחון הפסיכיאטרי (ה-DSM) האמריקאי כולל בתוכו תיאורים של ארבעה סוגי הפרעות אכילה כלליים:

  • אנורקסיה נרבוזה
  • בולימיה נרבוזה
  • אכילה כפייתית
  • הפרעת אכילה בלתי מוגדרת

בשנים האחרונות הופיע סוג נוסף של הפרעת אכילה – אכילה רגשית, כאשר האוכל משמש כתחליף לחוויות אישיות שונות.

המקורות של הפרעות אכילה לא תמיד ברורים לגמרי, וגם משתנים מאדם לאדם. אחת הסיבות שמקובל לציין בתור המקור להפרעות אכילה על כל סוגיהן – זה הסגידה לרזון והסתירה הקיימת בינו לבין תקופת השפע המתקיימת בעשורים האחרונים בעולם המערבי.

סיבות נוספות כוללות פגיעות מיניות, דיכאון כרוני, טראומות ילדות ומצבים נוספים שבהם האוכל והוויסות הפנימי הלקוי בכל הקשור לתחושת שובע ולקשר שבין אוכל למצב הנפשי נפגמים או נהרסים במכוון בתור אמצעי לשלוט על העולם הפנימי. פעמים רבות, מדובר תחילה בתביעת בעלות על החיים בכלל ועל הגוף בפרט, וכאשר העניין הופך לדפוס חוזר של הרעבה (אנורקסיה), הקאה לאחר אוכל בכדי לא להשמין (בולימיה) התקפי אכלנות כפייתית או אכילה מתוך שעמום/כאב וכו' – מתפתחת מחלה. ככל שהאבחון נעשה בשלב מוקדם יותר, כך הטיפול יעיל יותר, בין אם מדובר בשיטת CBT, טיפול בביופידבק, או שילוב בין שיטות שונות עם טיפול תרופתי.

הבסיס המדעי מאחורי CBT

טיפול בהפרעות אכילה באמצעות CBT לא מתמקד על המקור בתור אובייקט עבודה עיקרי, אלא מתבסס על מנגנונים אחרים. בבעיות פסיכולוגיות רבות ניתן לראות מן המשותף. כך, מאחורי תופעת קליניות רבות, בין השאר של הפרעות אכילה, עומדת תופעה נפצה שנחקרה רבות על ידי אנשי מדעים בתחום הפסיכולוגיה, הסוציולוגיה ועוד. תופעה זו הינה תופעת הדפוסים. תורת הטיפול ההתנהגותי-קוגניטיבי נחקרה לעומק בעולם המדעי והראתה אחוזי הצלחה גבוהים, כולל 65% הצלחה בתחום טיפול בהפרעות אכילה בסיועו של מטפל CBT.

הרעיון המדעי גורס שמחשבות חוזרות יוצרות את ההתנהגויות ההרסניות, ולכן השינוי צריך להתבצע ברמת המחשבה. טיפול זה שונה מהפסיכואנליזה הקלאסית, בעיקר באורך הטיפול, שהוא תמיד קצר יחסית, ובכך גם היתרון שלו, לצד היעילות הגבוהה.  

מהו טיפול בביופידבק ותרומתו להתמודדות עם הפרעות אכילה

טיפול בביופידבק זהו שילוב של שלושה תחומים עיקריים: ביולוגיה, פסיכולוגיה, טכנולוגיה. מדובר בשיטה המאפשרת לאדם להכיר את עצמו טוב יותר ברמה פסיכולוגית וביולוגית, זאת באמצעות מדידה מדויקת ביותר של תגובות האדם לגירויים שונים. מדובר בתגובות ביולוגיות שנמדדות באמצעות אלקטרודות המחוברות למטופל באופן בלתי פולשני. ההליך כולו אינו כואב, פותח לאדם חוויות אישיות ומאפשר לו  להבין את עצמו הרבה יותר טוב. כך, טיפול בביופידבק יעיל לא רק בתור טיפול בהפרעות אכילה, אלא גם בתור אמצעי מעצים לאנשים המעוניינים להגיע להישגים גבוהים בחיים שלהם, להסיר חסמים שאמנם לא קליניים, אך עדיין מגבילים בצורה כלשהי.

בחירת מטפל CBT המתאים לכם

כאמור, טיפול בהפרעות אכילה זהו הליך מורכב וארוך שדורש התאמה של האמצעים השונים בהתאם למצבו של האדם, חומרת המחלה, הבריאות הכללית, המקור הראשוני לבעיה ועוד. מטרתו של מטפל CBT המסייע בהתמודדות עם הפרעות אכילה הינה להניח את האצבע של המטופל במצבים ובמחשבות שמהווים טריגר להתקף אכילה. השיפור מושג בעזרת באמצעות שליטה עצמית, התמודדות עם מחשבות כפייתיות, ניהול יומן ארוחות שמאפשר ליצור תחושת שליטה על ההתנהלות ובחיים באופן כללי.

בחירת מטפל CBT מתאים חשובה מאוד להצלחת הטיפול. האפשרות לשלב בין מספר שיטות טיפוליות, לצד מיומנות של המטפל או של הקליניקה בהענקת גם טיפול פסיכותרפי  המבוסס על שיטת ה-CBT וגם טיפול ביופידבק, – כל זה מאפשר להשיג את התוצאות הטובות ביותר ותוך הזמן הקצר ביותר. יש לגשת לנושא זה באופן הרציני ביותר, על מנת לגבש את תכנית הטיפול המתאימה ביותר, על מנת למנוע נזקים חמורים לגוף ונפש החולה לטווח הרחוק

Facebook
Twitter
LinkedIn
ד״ר עפר בר נחום

ד״ר עפר בר נחום

בעל דוקטורט פסיכותרפיה מאוניברסיטת אטלנטיק בארה"ב, תואר שני עם התמחות בהתנהגות צרכנים ותואר ראשון עם התמחות במדעי ההתנהגות. עוסק בתחום זה מאז שנת 2002 ובעל קליניקה לטיפול קוגניטיבי התנהגותי. אני מציע לכם ניסיון רב וידע מקצועי בטיפול במגוון בעיות התנהגות המקשות על חייכם, זמינות 24/7, טיפול ממוקד וקצר מועד ושינוי ניכר ומוכח באיכות החיים ע״י טיפול בשיטת cbt
מוזמנים להתקשר אלי ישירות 054-6258872 או להשאיר פרטים

דילוג לתוכן