ניהול כעסים אצל מבוגרים

קיימות לא מעט תיאוריות על האופן בו אנו נדרשים לנהוג ברגעי תסכול וכעס, כיצד להתבטא ומה לעשות על מנת להימנע מהתנהגות אלימה. כמובן שהמחוקק והמערכת המבצעת מציבות גבולות, אבל לא תמיד הן שם ובטח אינן בנמצא בכל רגע נתון בכל בית או בית ספר נתון, מה שמייתר או לפחות מותיר ללא מענה את המבקשים לחזק הענישה ולייצר אקלים של "חוסר סובלנות לאלימות".

אין ספק שרובנו ככולנו חווים תסכול וכנובע כעס במצבי קונפליקט, הן ביחסינו מול מעסיקים ולקוחות, הן ביחסינו עם קולגות וכפיפים והן בזוגיות ומול הילדים.

אי לכך יש לתת דגש על חינוך חסרתי לפיו עלינו להפנים את היכולת לניהול כעסים. מאחר וכעס הנו רגש לגיטימי שאין להדחיקו, ויש להביא לידי כך שהפרט יוכל לנהל את הכעס ולבטא אותו על מנת לפתור ביעילות את הקונפליקט מבלי לגרום נזקים לעצמו ו/או לזולת.

בזוגיות אנו נתקלים בכלים כמו אימאגו המסייעים בתקשורת הזוגית , כבר בגני הילדים מלמדים את הילדים להימנע מאלימות ולהידבר זה עם זה, אך היכן שהוא בדרך אנו "מפספסים" וישנם מקרי קיצון של אלימות בכבישים, בתור בסופר, להופעה ו/או במשרדי הממשלה וברשויות המקומיות.

טיפול בכעסים אצל מבוגרים

ניהול כעסים מתאפשר כאשר אדם מכיר מה גורם לו לכעוס, מה התגובות הפיזיות והנפשיות המתקשרות אצלו עם כעס, מה גורם לו להירגע ותוך כמה זמן יזהה , את תחושת החרטה כנובע מהתנהגות פוגענית ואלימה ויבקש את נפשו לשלוט בהתנהגותו במידה וייתקל בבעיה מתסכלת ומכעיסה בעתיד. לכל אחד מאתנו גורמים ומצבים שונים המעוררים כעס, ומביאים להתפרצות.

בטיפול הקוגניטיבי התנהגותי אנו לומדים לתעד את תחושותינו ואת הרגשות העומדים בבסיס הכעס, וכנובע לפתח חלופות לביטוי האגרסיבי לכעסים באופן מילולי תוך ביצוע תהליך הרגעה עצמית ושיתוף ענייני של תחושותינו בלא שימוש באלימות מילולית ו/או פיזית.

שימוש בכלי בטיפול הקוגניטיבי ההתנהגותי משלב שינוי מחשבתי המוביל לשינוי התנהגותי, מסייע בזיהוי עוותי מחשבה ומחשבות אוטומטיות שליליות. הטיפול הינו פרונטלי, ממוקד וקצר מועד, בכל פגישה ניתנות מטלות לביצוע עד למפגש שאחרי.

Facebook
Twitter
LinkedIn
ד״ר עפר בר נחום

ד״ר עפר בר נחום

בעל דוקטורט פסיכותרפיה מאוניברסיטת אטלנטיק בארה"ב, תואר שני עם התמחות בהתנהגות צרכנים ותואר ראשון עם התמחות במדעי ההתנהגות. עוסק בתחום זה מאז שנת 2002 ובעל קליניקה לטיפול קוגניטיבי התנהגותי. אני מציע לכם ניסיון רב וידע מקצועי בטיפול במגוון בעיות התנהגות המקשות על חייכם, זמינות 24/7, טיפול ממוקד וקצר מועד ושינוי ניכר ומוכח באיכות החיים ע״י טיפול בשיטת cbt
מוזמנים להתקשר אלי ישירות 054-6258872 או להשאיר פרטים

דילוג לתוכן