טיפול קוגניטיבי התנהגותי, מהו ולמה הוא טוב?

כבר שנים רבות תחום הטיפול הנפשי עובר מהפכים ושינויים, משום שהיום אנשים כבר אינם מוכנים להיכנס לטיפול שנמשך שנים ללא תאריך סיום באופק. לתוך זה נכנסת כעת שיטת טיפול שנקראת טיפול קוגניטיבי התנהגותי המסייע למטופלים להתרכז בפתרון בעיות שונות בתוך זמן קצר יחסית, משום שהיא ממוקדת בהתנהגות מסוימת ומטפלת רק בה. בשיטה זו אפשר לטפל כיום בנושאים שנחשבו תמיד כמתאימים למסלול ארוך טווח, כמו בעיות קשב וריכוז, טיפול בהתקפי חרדה, בעיות אכילה כמו בולימיה נרווזה או אנורקסיה, יתר לחץ דם, דימוי עצמי נמוך, טיפול בחרדות, נדודי שינה, התמודדות עם לחץ וחרדה ועוד בעיות התנהגות שונות שמאפיינות את התקופה המודרנית.

מדוע נחוץ טיפול קוגניטיבי להתמודדות עם בעיות התנהגות?

זה לא סוד שהחיים בתקופה המאתגרת כמו שלנו מולידים אתגרים שגובים מאתנו מחירים נפשיים ורגשיים שונים. כל אירוע בחיים גורם לנו התמודדות עם מצבי לחץ. מצבים כמו דיכאון, לחץ, חרדה, במצבים אלה אני חושבים מחשבות שנובעות מהמקום שבו אנחנו נמצאים בחיים ומתפיסת העולם שלנו, וכאשר יש איזושהי אי התאמה בין המסקנות שלנו לבין מה שקורה באמת קורה שאנחנו נקלעים למצוקה כמו עם זאת, מתברר היום שאתגרים אלה יכולים למצוא מענה יעיל יותר כאשר משנים את נקודת המבט על האירועים ועל עצמנו, ותוך כדי כך את המחשבות שאנחנו מעבדים על כך.

מדוע שיטת הטיפול הקוגניטיבי היא המענה לבעיות התקופה?

בין כל השיטות החדשות שמתפתחות כמענה לבעיות התקופה, כמו איך לטפל בדיכאון, חרדה חברתית , איך מתגברים על פחד, הפרעות אכילה, לחץ ושחיקה בעבודה, שמוכרים מאוד בתקופתנו, אנחנו מוצאים גם את השיטות כמו טיפול CBT, פסיכותרפיה שעושה שימוש בכלים כמו ביופידבק, כדי להציע טיפול אלטרנטיבי בדיכאון, קשיי נשימה חרדה, הפרעות קשב וריכוז אצל ילדים, הפרעות אכילה כמו אכילה כפייתית ועוד שלל צורות התנהגות שנובעות מתפיסת העולם שלנו. טיפול קוגניטיבי-התנהגותי Cognitive Behavioral Therapy,‏ הוא טיפול להוריד פסיכולוגי  המבוסס על שילוב של רעיונות מעולמות הטיפול הקוגניטיבי וההתנהגותי. כלומר, הדגש הוא על תפיסת המציאות ולא על ההיסטוריה המשפחתית בהכרח של המטופל, ולכן גם מתרכזים בכאן ועכשיו כדי להגיע לתוצאות ממוקדות יותר וכדי להניע את המטופל ליזום שינוי התנהגות שלו על ידי מה שמתגלה לו באמצעות כלים התנהגותיים קוגניטיביים.

מה קורה אצל מטפל CBT?

טיפול קוגניטיבי שהוא חלק מפסיכותרפיה עכשווית שעושה שימוש בכלים רבים שלקוחים ממגוון של שיטות וטכניקות שמתרכזות בשינויי התנהגות על ידי מטלות וקביעת יעדים ממפגש למפגש, תוך כדי מדידה של ההתקדמות בכלים מדידים כמו ביופידבק בזמן שההתנהגות החדשה נלמדת אצל המטופל ומתורגלת בצורה אפקטיבית. מכיוון שהתנהגות זו מיושמת ומוטמעת בתוך כמה חודשים, קורה שטיפול CBT מצליח להביא את המטופל ליעד בתוך תקופה של עד חצי שנה, ולכן גם העלויות למטופל נמוכות יותר. כך, אפשר לקבל שיתוף פעולה מלא מצד מטופלים שמקבלים מוטיבציה לטפל בעצמם במקום להזניח את הבעיה שגורמת להם סבל רב כל כך והם מהססים לטפל בה. כשכל כך הרבה אנשים חושבים שבעיות כמו טיפול בחרדת בחינות, אלימות, התקף חרדה, שליטה בכעס, התמודדות עם לחץ בעבודה, או התלבטות איך להרגיע לחץ נפשי, או מחפשים טיפול בדיכאון ללא תרופות, זה מעודד לדעת שיש גם דרכים אחרות ויעילות לא פחות כמו טיפול קוגניטיבי לפתור אותן ולשפר את איכות החיים של המטופל.

Facebook
Twitter
LinkedIn
ד״ר עפר בר נחום

ד״ר עפר בר נחום

בעל דוקטורט פסיכותרפיה מאוניברסיטת אטלנטיק בארה"ב, תואר שני עם התמחות בהתנהגות צרכנים ותואר ראשון עם התמחות במדעי ההתנהגות. עוסק בתחום זה מאז שנת 2002 ובעל קליניקה לטיפול קוגניטיבי התנהגותי. אני מציע לכם ניסיון רב וידע מקצועי בטיפול במגוון בעיות התנהגות המקשות על חייכם, זמינות 24/7, טיפול ממוקד וקצר מועד ושינוי ניכר ומוכח באיכות החיים ע״י טיפול בשיטת cbt
מוזמנים להתקשר אלי ישירות 054-6258872 או להשאיר פרטים

דילוג לתוכן