מהו טיפול קוגניטיבי התנהגותי בילדים?

טיפול קוגניטיבי התנהגותי בילדים

טיפול קוגניטיבי התנהגותי בילדים או כפי שנקרא בקיצור   CBT (Cognitive Behavioral Therapy) , נועד לזהות בילדים דפוסי חשיבה או התנהגות בעייתיים המובילים אותם למצב של מצוקה נפשית ותחושת קושי מתמשכת. אבחון הבעיה מתרחש לאחר שהמבוגרים בסביבת הילד (הורים או מורים) מזהים בהתנהלותו מצוקה שיכולה להתבטא במספר דרכים. לעיתים הסימפטומים יכולים להוביל לאבחונים שונים, אך חלק מסימני המצוקה שלו באים לידי ביטוי בהתפרצויות זעם או לחלופין סגירות וביישנות יתר, חרדות רבות או דכאון, ובעקבות אלה קשיים ביכולת להסתגל חברתית. חשוב להבין מהו מקור הבעיה כדי שניתן יהיה לטפל בה באופן הכי מדויק. מצוקתו של הילד יכולה לנבוע מהפרעת קשב וריכוז, ריבוי חוויות שליליות עקב ההפרעה או מצוקה רגשית.

מורה נבוכים להורים

הורים לילדים במצוקה רגשית חווים לעיתים תחושת דאגה עמוקה, חרדה, חוסר אונים או לחילופין רצון להפשיל שרוולים ולקחת חלק אקטיבי בטיפול בילד ובשיפור מצבו הנפשי והרגשי. חלק נכבד מהטיפול בילדים כולל הדרכת הורים אשר כוללת רכישת כלי התמודדות עם בעיותיו ומתן מענה וסיוע למצבי המצוקה בהם הוא נתון. הפניית הורים לקריאת טיפול קוגניטיבי התנהגותי בילדים ספר עיוני מקיף ממנו יוכלו לדלות מידע חשוב ונגיש הן לגבי הבנת הבעיה והן לגבי כלי ההתמודדות אתה. טיפול קוגניטיבי התנהגותי בילדים, ספר אשר נכתב על ידי מטפלים מקצועיים ומנוסים, המאפשר גישה להורים אל נבכי נפשו של ילדם השרוי במצוקה.

אחד מספרי ההדרכה לטיפול קוגניטיבי התנהגותי המומלצים לקריאה נכתב על ידי ד"ר עופר בר נחום מהרצליה, המיועד למטפלים בתחילת דרכם ובו כלי התמודדות מגוונים ויעילים.

מהו משך הטיפול?

בעיקרון, מוגדר משך הטיפול הקוגניטיבי ההתנהגותי מראש ולרוב מדובר בטיפול שלא נמשך זמן רב, כלומר קצר מועד. מובן שתחילה מבצע המטפל אבחון והערכת מצב ומחליט על מטרת הטיפול. במקביל מקנה המטפל להורי הילד כלי התמודדות כדי ליצור המשכיות לאפקט הטיפול גם בבית. הדבר נחוץ בדרך כלל, אך בעיקר כאשר מדובר בילד המסרב לשתף פעולה בזמן המפגשים עם המטפל. אחד מכלי ההתמודדות להורים המעוניינים לעזור לילדם הוא סדנה להדרכת הורים, במסגרתה יקבלו כלי התמודדות רבים ואף יפגשו הורים עם התמודדות דומה.

טיפול קוגניטיבי בהרצליה

הגישה הטיפולית המכונה בקיצור CBT – טיפול קוגניטיבי התנהגותי בילדים מוכרת בארץ וניתן למצוא מטפלים במקומות רבים. טיפול קוגניטיבי בהרצליה ניתן לעבור אצל ד"ר עופר בר נחום שהוא מטפל קוגניטיבי התנהגותי ותיק ומנוסה העובד במספר שיטות מאז שנת 2002. ד"ר בר נחום הוא גמלאי של מערכת הביטחון ורכש את תואר הדוקטור לפסיכותרפיה בארצות הברית, באוניברסיטת אטלנטיק. מלבד מגוון שיטות הטיפול שהוא מציע, ד"ר בר נחום מאפשר למטופליו להתקשר אליו כדי להתייעץ בכל שעה, גם מעבר למועדי הפגישות ונגיש אליהם 24/7.

דילוג לתוכן