טיפול בהפרעות קשב וריכוז אצל מבוגרים

הפרעות קשב וריכוז קיבלו תשומת לב ומקום רב בתקופתנו. המודעות לתופעה כמו גם דרכי הטיפול בה התפתחו מאד. טיפול בהפרעות קשב וריכוז אצל מבוגרים נדרש היום יותר מבעבר, גם משום שנהוג היה לייחס את התופעה בעיקר לילדים, מה שהתגלה כטעות היות והתופעה נפוצה גם במבוגרים, וגם משום שנוצרה פתיחות לתופעה ולאפשרות לטפל בה. טיפול בהפרעות קשב וריכוז אצל מבוגרים יכול להסתמך על תרופות כמו ריטלין לדוגמא, או על טיפולים התנהגותיים ו / או רגשיים. למותר לציין שחשוב מאד להגיע למטפלים מוסמכים ומנוסים שגם קשובים לצרכי המטופל, וגם לקשייו, לפחדיו ולהסתייגויותיו.

אנשים רבים מתלבטים בשאלה האם טיפול בהפרעות קשב וריכוז במבוגרים יכול לשפר ולשדרג את איכות חייהם, כלומר – האם לא מאוחר מדי לקבל טיפול בגיל המבוגר והאם ניתן להשיג שינויים במובנים רבים ובכל שטחי החיים: החל מהיחסים וההתנהלות בבית מול בני המשפחה הגרעינית וגם המשפחה המורחבת, המשך במקום העבודה שבו ניתן ליהנות ממיקוד וזיכרון משופרים, שיפור יכולות הלמידה ואף שינוי לטובה בחיי החברה. בכל גיל ניתן לטפל בהפרעת הקשב והריכוז, רק נדרשות מודעות ונכונות לקבל טיפולים אלה. הדיון בשאלה לגבי שימוש בריטלין עולה לעיתים תכופות, הן בהקשר של טיפול בילדים והן בהקשר של טיפול בהפרעות קשב וריכוז במבוגרים.

כיצד נדע אם לקינו בהפרעת קשב וריכוז?

ניתן למנות מספר תסמינים המעידים על הפרעת קשב וריכוז:

 –  ניתן להבחין כי איננו מרוכזים בנאמר לנו ואיננו מצליחים לזכור מה נאמר.

–  נתקשה לעמוד במטלות שונות, הן בעבודה והן בבית.

–  נשתדל להימנע ממטלות שדורשות ריכוז רב לאורך זמן ו / או שמירה על סדר וארגון.

–  נפתח סוג של פיזור דעת שיגרום לנו לאבד חפצים המשמשים אותנו תכופות, כגון טלפון, משקפיים, מפתחות, פרטי ביגוד וכ"ו.

– יקרה לנו לא מעט שנשכח לבצע פעולות בסיסיות בחיי היום יום.

טיפול בהפרעות קשב וריכוז ללא ריטלין

אם מצאתם את עצמכם טיפה אבודים או מתוסכלים לאחר שעלתה בכם התובנה שאתם סובלים מבעיית קשב וריכוז, חשוב שתדעו שיש יותר מפתרון אחד לתופעה. הטיפול בריטלין מוכר כבר שנים רבות, אך למי מביננו שמתנגד לקבלת טיפולים תרופתיים ככלל או לריטלין בפרט, יש כיום מענה. טיפול בהפרעות קשב וריכוז ללא ריטלין מתבצע ע"י טיפול התנהגותי ו / או טיפול רגשי. במסגרת טיפול בהפרעות קשב וריכוז אצל מבוגרים שלא באמצעות ריטלין, ניתן לסייע למטופל להתמודד עם ההשלכות של התמודדות בתופעה המטרידה במשך שנים רבות, בין שאובחנה בעבר ובין שלא. טיפול נכון בתופעה מורכב מאבחון נכון, מבחירת מטפל מוסמך ואחראי שגם מקשיב לרחשי לבו של המטופל לגבי דרך הטיפול המקובלת עליו.

לסיכום, אפשר ורצוי לטפל בהפרעות קשב וריכוז, בכל גיל ובמגוון דרכים. חשוב ורצוי להגיע לאבחון התופעה ולהכיר בה, כך ניתן יהיה לשפר את איכות החיים בבית, בעבודה, בחיי החברה, בלימודים ובכל שטחי החיים. נגלה שזיכרוננו השתפר, עמידתנו במשימות קטנות כגדולות השתפרה פלאים, יכולנו לזכור חומר לימודי עלתה ובאורח פלא חזרו אלינו שמחת החיים והתחושה שהשמים הם הגבול. 

דילוג לתוכן