הפרעת קשב וריכוז האם ניתן להתמודד אתה?

הפרעת קשב וריכוז היא הפרעה נוירולוגית שמזוהה בד"כ בילדותינו ונערותינו.

הסימפטומים הינם:

  • חולמנות
  • קושי בשמירה על קשב לאורך זמן
  • תנועתיות יתר (ידיים , רגליים)
  • תסכול וכנובע אימפולסיביות

מחקרים רבים בעבר הצביעו על כך שמרבית המתמודדים הינם בנים בשל ההיפראקטיביות הרבה הנלווית לחלק מהמקרים אך כיום ידוע שהיחס בין בנים לבנות הוא 1:4 דהיינו על כל בן יש 4 בנות המתמודדות עם התופעה, והסיבה לכך שלקח זמן לשים לב לכך הייתה שהבנות פשוט היו חולמניות ושקטות ולא ממש הפריעו למורים ולכן לא שמו לב שהן מתמודדות עם בעיית קשב וריכוז.

בנוסף ידוע שבחלק מהמקרים של הפרעות קשר יש התמודדות נוספת של חרדה ולעתים גם של טורט.

הפרעת קשב וריכוז, או בשמה המוכר יותר ADD  או ADHD  מוכרת ונפוצה יותר בשנים האחרונות בישראל ומזכה את המאובחנים בהקלות מהקלות שונות בתחום הלימודי.

תשומת הלב הציבורית הביאה לכך שידוענים החלו לספר על תלאותיהם בעבר והתמודדויותיהם בהווה ומה שהחל בתפיסה מוטעית של קושי תפיסתי /אקדמי הפך להבנה כי מדובר בחוסר יכולת להתרכז כנובע מכשל כימי במוח הניתן לפתרון אם באמצעים רפואיים ואם בטיפול נוירו-פידבק.

המסנגרים על התרופות (כשהמוכרת מכולן היא הריטלין) הינם לוביסטים אשר עושים עבודתם "נאמנה" ומספרים על יתרונות התרופה ועל שינוי אורח חיים בצורה מופלאה ,תוך הסתרת תופעות הלוואי הקיימות בחלק מהמקרים.

 

ואילו המקטרגים ימליצו על טיפולים אלטרנטיביים למינם בדגש על טיפול נוירו-פידבק ,בו משולב אמצעי אלקטרוני עם חיישנים לקריאת גלי EEG ומסייע בידי המטפלים בזיהוי עוצמת הגלים השונים ובמתן כלים לשליטה על גובה התדר ועוצמתו על מנת להתנהל בצורה רגועה יותר וללא צורך בתרופות .

התהליך בפועל:

המערכת הבית ספרית הינה מערכת משומנת ויחד עם קופות החולים מסייעת בזיהוי ואבחון ראשוני של המתמודדים עם הפרעות קשב וריכוז , בהמשך נדרשת בדיקה אצל נוירולוג/ית המתמחה התחום ולאחר מכן הפניה לאחד ממכוני האבחון בארץ ( שלחלקם יש הסכמי סבסוד והנחה ע"י קופות החולים).

בסופו של תהליך מגיעים לנוירולוג עם האבחון ובמידת הצורך ניתן מרשם למשך שבועיים ובו המתמודד מתנסה בלקיחת התרופה ולומד מה תופעות הלוואי ומה ההשפעות וכנובע אם הן מתאימות לו או לא.

לאחר שבועיים על המתמודד ללכת לרופא/ת המשפחה ולהמשיך לקבל מרשם לתרופה שתסייע בידיו/ה להתמודד.

תהליך הטיפול בנוירו-פידבק דומה אלא שפה לאחר האבחון לומדים להתנהל ללא תרופות עם בעיית הקשב ולנהל נכונה את "רעשי הלוואי " שלנו .אין מדובר בייתור התרופה אלא בתחילה בתהליך מקביל ובהמשך ובתיאום עם הרופא למנן בצורה שונה את כמויות הכדורים עד להפסקה.

Facebook
Twitter
LinkedIn
ד״ר עפר בר נחום

ד״ר עפר בר נחום

בעל דוקטורט פסיכותרפיה מאוניברסיטת אטלנטיק בארה"ב, תואר שני עם התמחות בהתנהגות צרכנים ותואר ראשון עם התמחות במדעי ההתנהגות. עוסק בתחום זה מאז שנת 2002 ובעל קליניקה לטיפול קוגניטיבי התנהגותי. אני מציע לכם ניסיון רב וידע מקצועי בטיפול במגוון בעיות התנהגות המקשות על חייכם, זמינות 24/7, טיפול ממוקד וקצר מועד ושינוי ניכר ומוכח באיכות החיים ע״י טיפול בשיטת cbt
מוזמנים להתקשר אלי ישירות 054-6258872 או להשאיר פרטים

דילוג לתוכן