ביופידבק הפרעות קשב וריכוז

הורים מודאגים רבים מחפשים אחר פתרון להפרעות הקשב והריכוז של ילדיהם. פתרון הבעיה נועד בראש ובראשונה להקל על הילד הסובל מהתופעה והשלכותיה בהווה ובעתיד. קיימים פתרונות שונים לטיפול בהפרעה וניתן כמובן להתאים לכל ילד את הטיפול האפקטיבי ביותר עבורו ואשר מקובל גם על הוריו.

הטיפולים הקונבנציונאליים כוללים שימוש בתרופות כגון ריטלין בשילוב טיפולים קוגניטיביים או התנהגותיים. מובן שבנוסף נדרשת הדרכת הורים שיכולה לקדם מאד את הטיפול בילד במסגרת הביתית. לצד הטיפולים הקונבנציונאליים קיימים גם טיפולים משלימים שיכולים להתאים לילדים מסוימים או להורים שמתנגדים לטיפול תרופתי. אחת השיטות המשלימות נקראת ביופידבק הפרעות קשב וריכוז. פירוש המושג ביופידבק הוא "משוב ביולוגי" ומדובר בשיטת טיפול המשלבת טכנולוגיה עם אלמנטים רפואיים, ביולוגיים ופסיכולוגיים.

כיצד עובדת שיטת ביופידבק הפרעת קשב וריכוז?

מדובר בשיטת עבודה ידידותית מול מחשב, עולם מושגי מוכר מאד לילדים, כאשר מצמידים לאצבעות הילד חיישנים שאמורים לקלוט מגופו מדדים כגון לחץ דם, קצב פעימות לב, טמפרטורת עור, מידת הזעה וכ"ו. הילד למעשה משחק במשחק מחשב כאשר הוא מודע למדדים והוא לומד לשלוט בהם במודע תוך כדי מעקב אחריהם על גבי המסך. בשיטה זו לומד הילד לשלוט ברגשותיו ועל התגובות הפיזיולוגיות שהן מעוררות בגופו. במהלך ביופידבק הפרעת קשב וריכוז מגיע הילד לתובנה חשובה שהוא יכול לשלוט בתחושותיו ותגובותיו בדרך ידידותית ומהנה, שאינה מסבה לו תחושת כאב או אי נוחות אחרת.

מדוע להחליט על ביופידבק קשב וריכוז?

טיפול באמצעות ביופידבק הפרעות קשב וריכוז מלמד ילדים לשלוט בתחושותיהם ובתגובותיהם האימפולסיביות ולהכיר בכך שבעזרת התמדה ודבקות במטרה יוכלו לשלוט בהן ולא שהן ישלטו בו. מדובר בתובנה חשובה ובעלת ערך עבור ילד שחש תקופה ארוכה חסר שליטה בעצמו. מבחינתו מדובר בסוג של "חוג" או שעת משחק במחשב, מלווה בהנאה ותחושת הישגיות.

בניגוד למצב שבו אין מנוס מטיפול תרופתי בילד שמפתח גם תלות בתרופה, ביופידבק קשב וריכוז מעניק לו תחושת שליטה ואפילו בחירה. ילד כזה יביט על עצמו ועל העולם בעיניים אחרות, הוא יקבל תחושות של כוח וחשיבות ויגדל להיות בוגר שבוטח בעצמו.

האם טיפול בביופידבק מתאים לכל ילד?

מן הסתם לא, למרות שברוב המקרים ניתן לקבל תוצאות טובות מאד אם הילד משתף פעולה. היות והצלחת הטיפול תלויה בשיתוף פעולה והתמדה מצד הילד, הוא אמור להבין את התהליך, לרצות להתמיד בו ולהגיע להישגים. לכן, ילדים מתחת לגיל 8, או ילדים מאותגרים נפשית או כאלה הלוקים בעיכוב התפתחותי משמעותי לא יתאימו לטיפול ביופידבק הפרעות קשב וריכוז.

מדובר בטיפול שאמור להמשך על פני כעשרה עד עשרים מפגשים בני כחצי שעה כל אחד ולרוב יחול שיפור במצב הילד כבר לאחר הטיפול הראשון. המפגש הראשון אמור להיות ארוך יותר, במהלכו לומדים המטפל והילד להכיר זה את זה, המטפל בונה לילד תכנית טיפול אישית ומסביר לו את התהליך כולו.

בהצלחה!

דילוג לתוכן