באיזה סוג טיפול כדאי לבחור עבור אכילה רגשית

לא מעט אנשים סובלים כיום מהפרעות אכילה. אחת מההפרעות הדומיננטיות ביותר שאנשים סובלים ממנה ולעיתים הם אפילו לא יודעים כי הם סובלים ממנה היא: האכילה הרגשית. אדם אשר מבין כי הוא סובל מאכילה רגשית, חייב להבין שמדובר בהפרעת אכילה לכל דבר ולפנות לטיפול מתאים. כיום ניתן למצוא מגוון טיפולים עבור הפרעות אכילה ועל מנת שהטיפול יהיה אפקטיבי, יעיל ומשמעותי עבור האדם הסובל מאכילה רגשית, עליו לבחור מבין ההיצע הרחב בתחום זה טיפול בהפרעת אכילה אשר יתאים לו מכל הבחינות, בצורה הטובה ביותר.

מהי אכילה רגשית?

אז מהי בעצם אכילה רגשית? ובכן, מדובר בדפוס אכילה אשר איננו נובע מרעב פיזי. אותו סוג של אכילה, מהווה כמעין פיצוי עבור האדם בשל מצבים רגשיים שונים אשר תוקפים אותו בחיי היומיום שלו. לא מעט אנשים מוצאים את עצמם פונים אל המקרר, כאשר הם מחפשים נחמה אחרי אירוע מצער שפקד אותם במהלך יומם או בשל רגשות שונים אותם הם חווים כגון: כעס, מתח, עצבנות, היעדר ביטחון עצמי, פחד ועוד. מכיוון שאנו חיים בעולם אשר מספק לכל אדם בחיי היומיום שלו לא מעט אתגרים, התלבטויות והתמודדויות שונות, הרי שכל אדם בעל נטייה לאכילה רגשית יכול למצוא את עצמו מהר מאוד באמצע יום, בסוף יום ולעיתים אפילו בתחילת יום, אוכל ללא שליטה ובלי צורך פיזיולוגי בכך. אכילה רגשית היא הפרעת אכילה לכל דבר ויש צורך למצוא טיפול בהפרעת אכילה, כאשר אדם סובל ממנה.

כיצד תדע שאתה אכלן רגשי?

אם אתה תוהה האם אתה אכלן רגשי, כדאי שתבדוק זאת באמצעות המדדים הבאים: רעב פיזי מתפתח אצל אדם בהדרגתיות, בעוד רכב רגשי מגיע בפתאומיות ובצורך חזק לספק אותו. אם אתה חש התקפים שכאלה, יתכן שאתה סובל מרעב רגשי. בנוסף לכך, במהלך התקף אכילה רגשית, לרוב האדם ישתוקק למאכלים ספציפיים ובדרך כלל הם יהיו מזונות פחות בריאים כגון: מזונות המכילים בהם פחמימות וסוכרים. כמו כן, רעב רגשי יכול לגרום לאדם לאכול בצורה לא מודעת. אדם אשר סובל מרעב רגשי יכול לאכול כמות גדולה של אוכל מבלי לשים לב במהלך האכילה עצמה. לאחר האכילה האדם ירגיש לרוב לא בנוח. הדבר האחרון גובל בכך שלרוב אדם יחוש תחושת חרטה לאחר התקף הרעב שלו מכיוון שהוא לא באמת סיפק לגוף באמצעות האכילה את מה שהוא צריך. אם מצאת את עצמך מזדהה עם אחד מהתסמינים הללו או עם יותר, יתכן מאוד שאתה זקוק לטיפול בהפרעת אכילה.

טיפול ב cbt כטיפול להפרעות אכילה

כאמור, אכילה רגשית היא הפרעת אכילה לכל דבר. אחד מסוגי הטיפולים הטובים ביותר להפרעות אכילה בכלל ולאכילה רגשית בפרט הוא: טיפול cbt. חשוב מאוד לזכור שאכילה רגשית עלולה להוביל את האדם לעלייה במשקל משמעותית ולבעיות בריאותיות. על אף שיתכן שהאדם מקבל את הנחמה לה הוא זקוק ברגע האכילה, הרי שלאחר מכן הוא וודאי מבין שהאכילה הזו לא מציעה לו שום פתרון ממשי להרגשות או לבעיות שלו ולכן, עליו לספק לאכילה זו מענה מידי. טיפול cbt  הוא טיפול קוגניטיבי- התנהגותי. מדובר על טיפול אשר מתבסס על יצירת שינוי הן בהיבט המחשבתי של האדם והן בהיבט הרגשי שלו, על מנת שהוא יצליח לשנות את הרגלי האכילה הלקויים שלו.

כיצד מתנהל טיפול cbt  להפרעות אכילה

טיפול cbt להפרעות אכילה מתנהל בשני שלבים. השלב הראשון הוא הטיפול הקוגניטיבי, בשלב זה המטפל יזהה יחד עם המטופל, את דפוסי החשיבה הלקויים אשר הובילו אותו לחוש את הרגשות השליליים שבגינם הוא הגיע לאכילה רגשית בלתי מבוקרת. המטופל ילמד להחליף את דפוסי החשיבה השליליים והלקויים בדפוסי חשיבה חיוביים ומציאותיים. בשלב השני, הטיפול יתבסס על המישור ההתנהגותי. בשלב זה המטפל יתמקד יחד עם המטופל בזיהוי הרגלי האכילה הלקויים שלו בעזרת תיעוד התנהגויותיו ובהתאם לכך, יחשוף אותו לאורח חיים נכון המתבסס על תזונה בריאה וטובה לו ולגופו.

Facebook
Twitter
LinkedIn
ד״ר עפר בר נחום

ד״ר עפר בר נחום

בעל דוקטורט פסיכותרפיה מאוניברסיטת אטלנטיק בארה"ב, תואר שני עם התמחות בהתנהגות צרכנים ותואר ראשון עם התמחות במדעי ההתנהגות. עוסק בתחום זה מאז שנת 2002 ובעל קליניקה לטיפול קוגניטיבי התנהגותי. אני מציע לכם ניסיון רב וידע מקצועי בטיפול במגוון בעיות התנהגות המקשות על חייכם, זמינות 24/7, טיפול ממוקד וקצר מועד ושינוי ניכר ומוכח באיכות החיים ע״י טיפול בשיטת cbt
מוזמנים להתקשר אלי ישירות 054-6258872 או להשאיר פרטים

דילוג לתוכן